nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

Poniedziałek, 2021.12.06 :: Mikołaja, Emiliana - temperatura -0.4°C - prędkość wiatru 5.8km/h [ zobacz historię ]

pokaż/ukryj ekran logowania

Stare-nowe miejsce pamięci w Palowicach

nawigacja: Strona główna » Archiwum: Aktualności » Stare-nowe miejsce pamięci w PalowicachFundacja GaSzo pozyskała środki finansowe w wysokości 7 000,00 zł na realizację projektu pn. „Stare-nowe miejsce pamięci” w ramach programu „Czuwamy! Pamiętamy!” Fundacji Orlen.

Głównym celem projektu było odnowienie miejsca pamięci, które powstało w 1989 r. w Palowicach. Pomnik powstał, aby zachować pamięć po ofiarach II Wojny Światowej, jak i osób wywiezionych do ZSRR tuż po wojnie.


Fundacja GaSzo pozyskała środki finansowe w wysokości 7 000,00 zł na realizację projektu pn. „Stare-nowe miejsce pamięci” w ramach programu „Czuwamy! Pamiętamy!” Fundacji Orlen.

Głównym celem projektu było odnowienie miejsca pamięci, które powstało w 1989 r. w Palowicach. Pomnik powstał, aby zachować pamięć po ofiarach II Wojny Światowej, jak i osób wywiezionych do ZSRR tuż po wojnie.Fundacja GaSzo wraz z Sołtys, Radą Sołecką oraz społecznością lokalną wybrała do renowacji  miejsce pamięci, które we wcześniejszej formie wprowadzało w błąd - zarówno młode pokolenie mieszkańców Palowic, jak i wszystkich, którzy je odwiedzali. Wszystkie nazwiska ofiar tamtego okresu zostały wypisane na jednej tablicy. Dzięki zaangażowaniu rodzin poległych i wywiezionych udało się ustalić właściwe dwie listy, które obecnie widnieją na oddzielnych tablicach. Dzięki współpracy i staraniom Fundacji, Sołtys, Rady Sołeckiej Palowic oraz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, która włączyła się w prace, pomnik został odnowiony w całości.  

W Święto Niepodległości władze gminy, przedstawiciele Fundacji GaSzo, Sołtys Palowic oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem. Było to również symboliczne odsłonięcie nowych tablic. Niestety ze względu na pandemię uroczystości nie mogły przyjąć planowanego kształtu, a jedynie wymiar symboliczny.Wierzymy, że odnawianie takich miejsc, jest żywą lekcją historii, a pamięć o poległych w tamtych trudnych czasach nie zostanie utracona.

Agnieszka Ganiek
Prezes GaSzo
Poleć na Facebook

Dodaj komentarz:

zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz