nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

Poniedziaďż˝ek, 2024.07.22 :: Bolesława, Marii - temperatura 28°C - prďż˝dko�� wiatru 8.6km/h [ zobacz historiďż˝ ]

ks. Dziekan Reinhard Schittko

nawigacja: Architektura » Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej » ks. Dziekan Reinhard Schittko
Powi�zane artyku�y:
Ksiądz Dziekan urodził się w Złotoryi. Wyświęcony został w Katowicach 4 czerwca 1967 r. ks. Reinhard Schittko - proboszcz Palowic Dekretem Biskupa Katowickiego - Herberta Bednorza z dnia 11 sierpnia 1981 r. został nowym budowniczym kościoła w Palowicach. Kościół zastał w „surowym stanie”: bez okien, drzwi itp., a mimo to 21 października kościół został poświęcony, nastąpiło erygowanie parafii, a on sam został mianowany pierwszym jej proboszczem. Przez ponad 20 lat upiększano wystrój kościoła, jak również otaczające go obejście: dokończono budowę probostwa, wykonano ogrodzenie, zbudowano sanitariaty, a wokół posadzono kwiaty. W 1996 r. powstał przykościelny parking z drogą dojazdową. W 1997 r. stary dzwon w wieży zastąpiła dzwonnica z trzema dzwonami. Trzy lata później (w latach 2000 - 2001) na pamiątkę 2000 roku jubileuszowego został zbudowany dom parafialny, w którym obecnie znajduje się biblioteka parafialna, salka katechetyczna i sala gościnna. W tym samym 2001 r. obchodzono 20-lecie erygowania parafii oraz 35-lecie święceń kapłańskich księdza proboszcza.

W środowisku palowickim ksiądz był i nadal będzie autorytetem. Od początku swej działalności włączał się czynnie w życie społeczne palowickiego środowiska, pomagając w rozwiązywaniu nie tylko problemów duchowych, ale i życiowych swoich parafian. Szczególną uwagę poświęcał młodemu pokoleniu (spotkania z młodzieżą studiującą, katecheza w szkole, przygotowanie do bierzmowania). W 2002 r. został uhonorowany nagrodą Karolinki.

W uroczystym zakończeniu pracy duszpasterskiej księdza wziął udział starosta rybnicki Damian Mrowiec. Wręczając pamiątkowy dyplom i kwiaty, podziękował mu za wieloletnią i owocną pracę na rzecz nie tylko społeczności palowickiej, ale całej społeczności lokalnej.

ks. Dziekan Reinhard Schittko na emeryturze

zaktualizowano w oparciu o artykuł iRG / sierpień 2009

Poleďż˝ na Facebook